AMACIMIZ

Otomasyon fuarlarına gitmekten hoşlanmam, her fuar dönüşünde moralimin yerine gelmesi uzun bir zaman alır. Fuara her gittiğimde adını bile duymadığım ürünlere hep ağzım açık bakarım. Düşünsenize; benim adını bile bilmediğim otomasyon ürünlerini birileri kullanmış, birileri imal etmiş, daha da canımı yakanı birileri onu icat etmiş. Okuluma döndüğümde ise kendimi külkedisinin gece yarısı saat oniki deki hali gibi hissederim. Yani fuardaki servo sürücüler iki kontaktöre enkoderler ise bir butona dönüşür. Bu hikayenin de mutlu sonla bitmesi için bir şeyler yapmam gerekiyordu.
Ben bir öğretmenim yapmam gereken ise işimi en iyi biçimde yapmak. Şekil vereceğimiz ve geleceğimiz olan gençlerimizi mesleklerinde donanımlı hale getirmek. Binlerce okulun ve milyonlarca öğrencinin bulunduğu ülkemizde şartlar belli iken bir öğretmen olarak "- bakanlık yollarsa anlatırım yollamazsa anlatmam, yapmam." demek benim anlayışımda vatan hainliği ile eşdeğerdir.
Bugün sizlere bu web sayfasıyla tanıtmaya çalıştığımız otomasyon atölyemiz bundan dört yıl önce sadece sekiz tane masa iskeletinden ibaretti. Birkaç arkadaşımla ve öğrencilerimizle bu süre zarfında elimizden geldiğince ve gücümüz yettiğince çalıştık. Bugün siteyi gezerken buda bir şey mi dediğiniz her şeyde emeğimiz olduğunu unutmayınız. Çok küçük şeyler bile bürokrasi ve yokluk nedeni ile uykularımızı kaçırdı. Ama başarmaya olan inancımız ve zorluklara karşı olan inadımız bugün atölyemizi emsalleri içerisinde örnek gösterilecek bir noktaya getirdi. Yanımızdan hızla geçen teknoloji trenine boş boş bakmaktansa peşinde koşmaya başladık.
Düne kadar kablo yüzüğünden bile haberi olmayan ve otomatik kumandayı iki kontaktör bir butondan ibaret sanan gençlerimiz bugün artık çeşit çeşit sensörleri, PLC' leri kullanabilmekte pnömatik devreler yapabilmektedir. Kataloglardan resimlerine bakıp ta ne olduğunu anlamaya çalıştıkları elemanları bugün kullanır hale gelmekteler. Bunlar sizler için ve otomasyon dünyasında küçük şeyler gibi gözükse de, trenin arkasından koşmaya yeni başlayan bizler için çok önemli bir yolu katetmek demek. Lütfen bu uzun soluklu maratonumuzda bizleri yalnız bırakmayın. Sizlere bu sitede kısa zamanda her şeye rağmen yaptıklarımızdan bahsettik ki yapacaklarımızın teminatı olsun.

Bize verebileceğiniz her türlü destek ile ilgili “Destekleriniz İçin” sayfasına bir göz atmayı unutmayınız.


VERDİĞİMİZ EĞİTİM

Atölyemizde
- Dijital Elektronik,
- Otomatik kumanda,
- PLC,
- Oparatör Panel,
- Scada,
- Motor Sürücüleri,
- Pnömatik,
- Elektro Pnömatik,
- Kompanzasyon,
- Pano montajı,
- Servo
Konularında eğitim vermekteyiz.
Verdiğimiz eğitimlerde sınıf düzeyi ve atölye donanımlarımızı göz önüne alarak mümkün olduğunca kendi ders notlarımızı hazırlamaya, hazırladıklarımızı güncel tutmaya çalışmaktayız. Uygulamalı eğitimlerimizde olabildiğince endüstri şartlarına uygun eğitim vermekte, eğitim setlerimizi ona göre dizayn etmekteyiz. Öğrencilerimizi fabrika psikolojisine hazırlamak ve iş güvenliğinin önemini vurgulamak için kumanda çalışmalarında baret takmalarını enerji verdiklerinden itibaren de eldiven giymelerini istemekteyiz. Pnömatik çalışmalarda ise öğrencilerimiz iş gözlüğü takmaktadırlar. Vermiş olduğumuz eğitimle ilgili ders notlarımızı ve deney setlerimizi ilgili sayfalardan görebilirsiniz.

Host Sponsoru

Amacımız
Destekçilerimiz
Destekleriniz İçin
Otomasyon Alan İçeriği
Kayıt Koşulları

Atölye Öğretmenleri
Etkinlikler
Basında Biz
Okulumuz
Elektrik Bölümü


Atölye Resimleri
Öğrenci Albümleri
Öğrenci Videoları
DERS NOTLARI
KUMANDAVİDEOLARI
PLC VİDEOLARI
TANITIM VİDEOLARI
S.S.S. VİDEOLARI
Deney Setlerimiz

Dijital
Röleli Kumanda
PLC
Oparatör Panel
Scada
Motor Sürücüleri
Pnömatik
Elektro Pnömatik
Kompanzasyon
Pano
Gerçek Simülatörler
Bu Web Sitesi Kocaeli Teknik Lisesi Elektrik Bölümü Otomasyon Atölyesinin
Tanıtımı Amacıyla Atölye Öğrencileri Tarafından Hazırlanmıştır.